Her Marangozun Sahip Olması Gereken Aletler

Ağaçtan elde edilen ahşap, mobilya sektörü başta olmak üzere pek çok kullanım alanı için oldukça önemlidir. Hem evlerin inşasında hem de mobilya ve dekorasyon eşyalarında kullanılmaktadır. Üstelik ahşap ürünler şıklığı, hafifliği ve uygun fiyatları sebebiyle evlerimizde tercih edilir. Ahşabı mobilya ve dekorasyonda bu kadar yaygın bir şekilde kullanmamızı sağlayan meslek grubu ise marangozluktur. Biz de hazırladığımız bu yazıda, marangozların sahip olması gereken aletler hakkında öne çıkanları derledik.

Testere

Oduncuların ellerinde görmeye alışık olduğumuz ve ağaç kesmeye yarayan bu alet, aynı zamanda marangozların baş yardımcılarındandır. Elektrikli, elektriksiz ve hatta benzinli çalışan versiyonları olan testerenin marangozlar tarafından tercih edileni daha çok elektrikli testeredir. Elektrikli testere uzun ve geniş tahtaların kesilip ufaltılarak şekillenebilmesini sağlar.

Matkap

Matkap, ahşap yüzeylerde delik açmaya yaran bir alettir. Özellikle marangozlar için ahşap yüzeyde küçük delikler açarak vidalamayı kolaylaştırır, böylece ahşaplar birbirine kolayca tutunabilir. İki farklı çeşidi bulunmaktadır. Şarjlı kablosuz matkap kullanabileceğiniz gibi elektrikli kablolu matkapları da tercih edebilirsiniz. Şarjlı matkaplar taşınabilirlik yönünden daha pratik olsa da elektrikli matkaplar daha az maliyetli ve şarjlı matkaplara göre daha güçlü olabilmektedir. Bazı matkap türleri ise şunlardır:

  • Darbeli matkap
  • Darbesiz matkap
  • Şarjlı matkap
  • Havalı matkap

Zımpara

Zımpara, pürüzlü yüzeyleri pürüzsüz hale getirmek için kullanılır. Zımparalama işlemini manuel olarak yapabileceğiniz gibi bu işlemi yapan zımpara makineleri de kullanabilirsiniz. El zımparalarının maliyeti daha düşük olsa da profesyonel bir işlem için zımpara makineleri daha çok tercih edilmektedir.

Freze

Her marangozun olmazsa olması ise frezedir. Freze makinesi;

  • Havuz işleme, 
  • Parmak işleme, 
  • Yan kontör işleme, 
  • Kanal açma, 
  • Yan işleme,
  • Yüzey işleme gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. 

Bunun yanında sabit ve daldırmalı olarak iki çeşidi vardır. Doğru kullanımda, kaliteli bir sabit freze makinesi oldukça işlevseldir.

Boya ve Cila

Marangozlar sadece tahtaları kesen ve birleştiren değil, aynı zamanda onlara renk ve estetik kazandıran insanlardır. Müşterilerinin de isteklerini dikkate alarak tahtaları renklendirir, çeşitli modeller oluştururlar. Marangozlar ürünlerine renk vermek için boya ve parlatmak için cilayı kullanırlar.

Marangozlukta Kullanılan Aletlerin Önemi

El işçiliği gereken her meslekte olduğu gibi marangozlukta da yapılan işe elin yatkınlığı önemlidir. Aynı zamanda kullanılacak aletlerin çeşitliliği ve kalitesi de dikkate alınmalıdır. Bu işe yeni başlayanlar, hobi olarak yapanlar veya meslek edinip profesyonel olarak yapanlar için tek bir aletin bile birçok çeşidi bulunmaktadır. Önemli olan yeteneğinize ve yapacağınız işe uygun bir alet seçmek olacaktır. Böylelikle yapmak istediğiniz ahşap ürünün yapım sürecini marangoz aletleriyle kolaylaştırarak mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Marangozların sahip olması gereken aletler dışında bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, ürününüzü güzelleştirecek boya ya da epoksi gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz. Bu aletler ve ürünler sayesinde yapmış olduğunuz eser kusursuz görünecektir.

Marangozlukta kullanılan aletler aynı zamanda yapılacak işin nitelik ve fiyatını belirlemekte önemli bir role sahiptir. Örneğin ahşap masaları ele aldığımızda ahşap masa modelleri ve ahşap masa fiyatları marangozun el işçiliği ve kullandığı aletlerin kalitesiyle çeşitlenebilmektedir. Birbirinden farklı türde ve farklı çeşitlilikte aletler kullanarak çeşitli modeller yapabilir; kullandığınız aletin kalitesi, el işçiliği ve masanın modeline uygun fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Marangozlukta kullanılan aletlerin maliyetleri nedir?

Marangozların sahip olduğu aletlerin modelleri kadar fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. Eğer bunu hobi olarak yapıyorsanız daha uygun maliyetli aletler bulunduğu gibi profesyonel işiniz için de kalitesi ve maliyeti yüksek aletler bulunmaktadır.

Marangozlar aletlerini kullanırken nelere dikkat etmeli?

Kesici ve delici aletlerle yapılan işler tehlike oluşturabilirler, bu yüzden atölyelerde dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Öncelikle önemli olan işçi güvenliğidir, işi bitirmek ise daha sonraki önceliktir. Bu sebeple aletlerin bakımları yapılmalı, işe uygun aletler seçilmeli, özellikle elektrikli aletler kullanılırken ekstra dikkat edilmelidir.